Total: (11,452)

Guzhina

... for a perfect infallible recipe
Skip Navigation
Albanian
Tiramisu gote me qershi

Tiramisu gote me qershi

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: 1. Brumi: Copėtohet ēokollata dhe shkrihet nė avull. Tunden vezėt me 80 g sheqer, bėhet njė shkumė ngjyrė ēelur. Pastaj kėsaj shkume shtohen mielli, 20 g kakao pluhur, ēokollata e shkrirė dhe fare pak kripė. Kjo masė e pėrzier mirė derdhet nė enė dhe piqet rreth 20 minuta nė temperaturė prej 180°C. 2. Qershitė pastrohen, u hiqen bėrthamat dhe zihen 20 minuta me 100 g sheqer, me kanellė dhe me 2-3 lugė ujė. Lihen pėr tu ftohur. 3. Miks »»
Burani

Burani

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: Spinaqi pastrohet, dhe pervelohet ne ujė te vluar me kripe pėr 1-2 minuta. Orizi pastrohet, lahet dhe zihet derisa te jetė gjysėm i gatshėm. Hidhet spinaqi i perveluar. Skuqet qepa derisa te marrė ngjyrė ari, i shtohet salce domatesh dhe piper skuqet edhe pak dhe hidhet ne spinaqin me oriz. Zihen tė gjitha se bashku pėr 10 minuta (derisa orizi te jetė gati). Ne fund mund ti hidhet koper ose nenexhik. »»
Vezė tė mbushura

Vezė tė mbushura

Category: Albanian
Rates: 5
Procedure: Vezėt e ziera dhe tė qėruara i presim pėrgjysmė. I nxjerrim tė verdhat dhe i vėmė nė kullojsė mbi njė enė tė thellė. Pastaj, me lugė i shtypim tė verdhat e vezės. Nė enėn me tė verdhat e vezės e shtojmė mustardėn dhe djathin e shkrirė. E grijmė majdanozin dhe e shtojmė nė enė. Pėrziejmė me lugė, derisa tė bashkohet masa. Masėn e fituar e vėmė nė shiringė kuzhine. Me shiringė, me masėn i mbushim gjysmat e vezėve. Pastaj, i vėmė nė enė qer »»
Makarona me speca dhe patėllxhanė

Makarona me speca dhe patėllxhanė

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: 1. Nė njė tigan kaurdisni qepėn. Shtoni specat, domatet, patėllxhanėt, specin e djegės dhe pak kripė. 2. Lėreni masėn tė ziejė derisa tė mpikset. 3. Nė njė tenxhere zieni makaronat. 4. Kur tė jenė gati, hidhuni sipėr salcėn e pėrgatitur. 5. Gatimi shėrbehet duke e spėrkatur me majdanoz tė prerė hollė. »»
Oriz me gjalpė sherbele dhe hudhėr

Oriz me gjalpė sherbele dhe hudhėr

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: Vini nė zjarr njė tenxhere me lėngun vegjetal dhe lėreni tė ziejė. Kur tė jetė zierė hidhni orizin dhe lėreni tė ziejė nė zjarr tė fortė, duke e pėrzierė herė pas here. Ndėrkaq lani dhe kulloni gjethet e sherbelės (nevojiten nja dhjetė copė); vėrini nė njė tenxhere me gjalpė dhe shtoni thelpinjtė e hudhrės tė qėruar ose nėse ju pėlqen copėtojini. Shkrini gjalpin nė zjarr tė ngadaltė dhe jepini shije me hudhėr dhe sherbelė; rregullojeni m »»
Sufle me ēokollatė

Sufle me ēokollatė

Category: Albanian
Rates: 5
Procedure: 1. Nė fillim shkrijmė ēokollatėn duke pėrdorur vaskėn me ujė tė ngrohtė. Pėr kėtė nė kushtet e shtėpisė mund tė pėrdorni dy enė me madhėsi tė ndryshme: njėra duhet tė jetė mė e madhe, aq sa mund tė zėrė enėn tjetrėn brenda. Enėn e parė e mbushni me ujė (jo plotėsisht) dhe e vini nė zjarr. Brenda saj vendosni enėn e dytė, e cila ka madhėsi mė tė vogėl, ku keni hedhur masėn e ēokollatės. Nė kėtė mėnyrė ēokollata shkrin nga ngrohtėsia e ujit d »»
Pulė me kėrpudha

Pulė me kėrpudha

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: Shtypeni mishin e bardhė me ēekiē tė bėrxollave, por nė vend tė mishit tė bardhė mund tė pėrdorni edhe kofshėt dhe kaēikėt (duke ua hequr ashtin). Zini kėrpudhat nė verė tė bardhė, lėng limoni dhe kopėr, derisa tė mos avullohet gati e tėrė vera. Preni pėrmes ēdo pjesė tė mishit tė bardhė, mbusheni me kėrpudha e pastaj mbėshtilleni mirė duke i vėnė njė rrėmojcė. Uleni ēdo copė nė qumėsht ku keni qitur tė bardhtė e tundur tė vesė, ly »»
Strudel klasik me petė shtėpie

Strudel klasik me petė shtėpie

Category: Albanian
Rates: 4
Procedure: Pėrbėrėsit pėrzihen dhe shpėrndahen mbi sipėrfaqen e petės sė holluar dhe tė prerė nė formė katėrkėndėshi. Me anė tė ēarēafit mbėshtillet peta nė roladė. Vendoset nė formė patkoi ose nė mėnyrė diagonale nė tepsi tė lyer me yndyrė. Lyhet me gjalpė dhe futet nė furrė tė nxehtė me temp. 190ŗC pėr t’u pjekur pėr 30-40 min. Qė tė pengohet tharja e strudelit, mbulohet me alufolie. Para se tė shėrbehet, i hidhet sheqer pluhur. »»
Merluc nė salcė tė bardhė

Merluc nė salcė tė bardhė

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: Peshqit i presim nė fileta, ua largojmė kockat, i kripim filetat dhe grijmė mbi to piper tė zi. Sipėr hedhim lėng tė njė limoni. I lėmė pėr njė kohė ti mpijnė erėzat. Pastaj, i thajmė filetat nė leckė kuzhine. Filetat i kalojmė nė miell nė tė dy anėt dhe i skuqim nė vaj. Pasi skuqen, filetat i vėmė nė pjatė tė mbuluar me letėr, pėr tua mpirė yndyrėn. Nė enėn me kajmak e hedhim shtalpėn neutrale dhe verėn dhe i pėrziejmė me tel kuzhine. »»
Kek me miell misri dhe ananas

Kek me miell misri dhe ananas

Category: Albanian
Rates: 0
Procedure: Ngroh furrėn nė 180 gradė C. Nė tigan tė madh, shkrij 1/4 e gjalpit. Hiqe nga nxehtėsia; pėrziej 1 1/2 filxhani sheqer dhe ananasin; pėrhape nė tigan. Nė njė enė-poē mesatar, pėrziej pėrzierjen e miellit tė misrit, arrat e bluara, 1/4 filxhani sheqer, qumėshtin, vezėn, 1/12 filxhani gjalpė dhe kremin. Pėrzieji sa pėrbėrėsit tė bashkohen. Hidh pėrzierjen nė tigan. Piq nė 180 gradė C pėr 35-40 minuta ose sa tė marrė ngjyrė tė artė nė ka »»

 • Spurl
 • Digg
 • Del.icio.us
 • Blink
 • Furl
 • Share on Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Stumbleupon
 • Blog with Windows Live Spaces
 • Sphinn
 • Y!MyWeb
 • Simpy
 • Google
All recipes and photos are copyright © of their respective owners. All recipes and photos provided are for educational purposes only.