Total: (11,452)

Guzhina

... for a perfect infallible recipe
Skip Navigation
Ėmbėlsirė me portokall

Category: Albanian - Contributor: Qamile Fetahaj Kajtazi - Ratings: 1 - Comments: 0
Ėmbėlsirė me portokall

Ingredients:


* 250 gr buter
* 200 gr sheqer
* 1 portokall
* 5 ve
* 125 gr miell
* 125 gr niseshte
* 75 gr sheqer pudėr
* 1 qese sheqer vanilje
* 3 lugė ēaji pluhur pėr ardhje.

Procedures:


Portokalli pastrohet dhe lėvorja e tij gėrryhet nė rende, pastaj ndahet pėr gjysmė dhe i shtrydhet lėngu. Nė njė enė buteri dhe sheqeri tunden, i qitėt lėvorja e grirė dhe sheqeri vanile. Pastaj vetė i shtohen njėra pas tjetrės, duke i tundur ngadalė. Nė fund, mielli, niseshteja e mbetur dhe pluhuri pėr ardhje pėrzihen sė bashku dhe qiten mbi masėn.

Nė njė tepsi nė formė kallėpi, ose rrumbullake me diametėr 26 cm, tė lyer mė yndyrė, qitet brumi dhe piqet 40-50 minuta nė temperaturė 175-180°C.

Ėmbėlsira hiqet nga zjarri, lihet tė ftohet 15-20 minuta dhe hiqet nga tepsia, pastaj shpohet me rrėmojcė disa herė. Sheqeri pudėr pėrzihet me lėngun e portokallit dhe shpėrndahet mbi ėmbėlsirė.

Pasi ėmbėlsira ėshtė ftohur krejtėsisht, mbėshtillet me letėr varaku dhe futėt nė frigorifer, dhe lihet gjithė natėn. Pastaj ėshtė e gatshme pėr t“u shėrbyer.Rate this recipe

1   2   3  4   5  

Enter Comment

Your Name:

Website:

Email:*

Security Code:


Your comment:


 • Spurl
 • Digg
 • Del.icio.us
 • Blink
 • Furl
 • Share on Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Stumbleupon
 • Blog with Windows Live Spaces
 • Sphinn
 • Y!MyWeb
 • Simpy
 • Google
All recipes and photos are copyright © of their respective owners. All recipes and photos provided are for educational purposes only.