Total: (11,452)

Guzhina

... for a perfect infallible recipe
Skip Navigation
Kifle formash tė ndryshme

Category: Albanian - Contributor: parajsa - Ratings: 0 - Comments: 4
Kifle formash tė ndryshme

Ingredients:


• Njė qeskė e gjysmė maja (10 gr),
• 1/2 lit. qumėsht,
• 2 lugė sheqer,
• pak kripė,
• 2 vezė,
• 1 filxhan kafeje vaj,
• 1 sheqer vaniljeje,
• 800 gr miell,
• 1 pluhur paste,
• 1 vezė pėr lyerje,
• susam,
• 50 gr gjalpė.

Procedures:


Maja ulet nė pak qumėsht tė vakėt me 1 lugė tė vogėl sheqer dhe 1 lugė miell. Nė qumėshtin e vakėt shtohen tharmi i ardhur, vezėt, vaji, kripa, sheqeri, sheqeri vanilje dhe mielli i situr me pluhur paste.

Brumi pėrzihet me lugė druri e pastaj derdhet nė tavolinė tė pėrmiellur dhe ngjeshėt mirė e mirė gjersa tė gatuhet njė brumė i butė dhe i lėmuar. Brumi i butė vendoset nė enė ku ėshtė zėnė,lyhet me vaj pėr tė mos krijuar kore, mbulohet pėr tė ardhė dhe dyfishuar volumin pėr afro 2 orė.

Brumi i ardhur ngjeshėt pak, ndahet nė afro 20 toptha. Hapen kuleētė nė madhėsi pjate dhe, me ose pa djathė ose xhem brenda, mbėshtillen kiflet nė forma tė ndryshme. Kiflet vijnė 20 minuta,kyēet furra nė 190 gradė C, pastaj lyhen me vezė tė tundur, u hidhet mbi susam,nga njė copėz gjalpė dhe futen nė furrė pėr t’u pjekur gjersa tė fryhen e tė marrin ngjyrė tė kuqėrremtė. Mbulohen me pecetė pėr 10 min. qė tė zbuten,pastaj shėrbehen.Rate this recipe

1   2   3  4   5  

Comments

Verda
Verda

mjam mjam shum e shijshme e kam provuar dhe me ka pelqyer

Ymer
Ymer

pershendetje nuk e kam te kjarrt si me pregadit a keni mundesi me pershkru shum te kjarrt kfasaq nuk duhet me perdot se vet majin e bukes nuk po me vin brumi ok ju pershendes prej italis jeni ma te mirej ciaoooo

Ymeri
Ymeri

e qe kjo -susan- qka eshte edhe maje e mos eshte mai i bukes

Enter Comment

Your Name:

Website:

Email:*

Security Code:


Your comment:


 • Spurl
 • Digg
 • Del.icio.us
 • Blink
 • Furl
 • Share on Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Stumbleupon
 • Blog with Windows Live Spaces
 • Sphinn
 • Y!MyWeb
 • Simpy
 • Google
All recipes and photos are copyright © of their respective owners. All recipes and photos provided are for educational purposes only.