Ëmbëlsirë me portokall

2014-07-20
1291660384embelsire_me_portokall.jpg

Ëmbëlsirë me portokall

* 250 gr buter
* 200 gr sheqer
* 1 portokall
* 5 ve
* 125 gr miell
* 125 gr niseshte
* 75 gr sheqer pudër
* 1 qese sheqer vanilje
* 3 lugë çaji pluhur për ardhje.

Portokalli pastrohet dhe lëvorja e tij gërryhet në rende, pastaj ndahet për gjysmë dhe i shtrydhet lëngu. Në një enë buteri dhe sheqeri tunden, i qitët lëvorja e grirë dhe sheqeri vanile. Pastaj vetë i shtohen njëra pas tjetrës, duke i tundur ngadalë. Në fund, mielli, niseshteja e mbetur dhe pluhuri për ardhje përzihen së bashku dhe qiten mbi masën.

Në një tepsi në formë kallëpi, ose rrumbullake me diametër 26 cm, të lyer më yndyrë, qitet brumi dhe piqet 40-50 minuta në temperaturë 175-180°C.

Ëmbëlsira hiqet nga zjarri, lihet të ftohet 15-20 minuta dhe hiqet nga tepsia, pastaj shpohet me rrëmojcë disa herë. Sheqeri pudër përzihet me lëngun e portokallit dhe shpërndahet mbi ëmbëlsirë.

Pasi ëmbëlsira është ftohur krejtësisht, mbështillet me letër varaku dhe futët në frigorifer, dhe lihet gjithë natën. Pastaj është e gatshme për t´u shërbyer.

Lloji i recetes:
Vleresimi mesatar i anetareve

(0 / 5)

0 5 0
Vleresoni kete recete

0 persona e vleresuan receten

7,728

Receta te ngjashme:
 • re-ccedil-el-nga-mjedrat_hd.jpg

  Reçel nga mjedrat

 • patate-t-euml-mbushura_hd.jpg

  Patate të mbushura

 • sup-euml-me-pul-euml-dhe-kokos_hd.jpg

  Supë me pulë dhe kokos

 • pul-euml-e-pjekur-me-mjalt-euml-mustard-euml-dhe-er-euml-za-t-euml-fresk-euml-ta_hd.jpg

  Pulë e pjekur me mjaltë, mustardë dhe erëza të freskëta

 • pul-euml-e-pjekur-me-mjalt-euml-mustard-euml-dhe-er-euml-za-t-euml-fresk-euml-ta_hd.jpg

  Pulë e pjekur me mjaltë, mustardë dhe erëza të freskëta

All recipes and photos are copyright © of their respective owners. All recipes and photos provided are for educational purposes only.